Medycyna estetyczna rozwija się bardzo szybko. Pojawiają się nowe urządzenia do zabiegów nieinwazyjnych lub mało inwazyjnych dających coraz lepsze efekty terapii. W ostatnim czasie została stworzona koncepcja łącząca radiofrekwencję z mikro-nakłuwaniem frakcyjnym (THERMAGE oraz MICRONEEDLE STAMP) do nie-operacyjnego liftingu twarzy (MFRF –  MINIMALY FRACTIONAL RADIO FREQUENCY). Zabieg pozwala na rozwiązanie wielu problemów skóry i naskórka. Niektórzy producenci piszą, że mają „jedyne” lub „pierwsze na świecie” urządzenie tego typu. Chwyty marketingowe mają na celu manipulowanie klientem, natomiast producentów i urządzeń jest dużo. Generalnie, chodzi o  jednocześnie działanie na naskórek oraz głębokie warstwy skóry, oferując istotną poprawę w zakresie jędrności i napięcia skóry, likwidację zmarszczek, blizn i rozstępów, wyrównanie powierzchni i poprawę kolorytu skóry. Wykorzystuje się prąd RF bipolarny, działający sub-ablacyjnie, umożliwiający wykonanie skutecznych i bezpiecznych zabiegów ablacyjnych i semi ablacyjnych, przy których nie występuje ryzyko poparzeń oraz przebarwień powszechnie występujących np. po zabiegach laserowych. 

Na czym polega zabieg

PokazNiniejszy zabieg został nazwany Frakcyjnym RF (FRACTIONAL RF) i pozwala na stosowanie dwóch metod: nieinwazyjnej RF frakcyjnej przy użyciu głowic z pozłacanymi dotykowymi pinami lub gładką siateczkowatą powierzchnią, oraz inwazyjnej RF frakcyjnej przy użyciu głowic z pozłacanymi igłami o regulowanej długości: od 0,5 mm do 3,5 mm. Głowice mogą mieć różny obszar zabiegowy, np.: 1, 2, lub 3 cm2 oraz 25 (5×5), 36 (6×6), 49 (7×7), 64 (8×8), 81 (9×9) pinów lub igieł. W obu zabiegach, mikroigłowym i frakcyjnym 560078964_110

powinno się wykorzystywać RF bipolarne, w którym impuls elektryczny przebiega pomiędzy igłami lub pinami. (Poniższe zdjęcia pokazują takie głowice: mikroigłową i nieinwazyjną o powierzchni 1 cm2.) Nowocześniejsze urządzenia posiadają płynną regulację głębokości igieł, regulowaną manualnie w głowicy lub cyfrowo na monitorze sterującym. W tych ostatnich jest jeden rodzaj igieł, np. 3,5 mm i możliwość regulacji głębokości nakłuwania od 0,5 mm do 3,5 mm. Na załączonych poniżej obrazkach są przykłady najnowszego typu głowice inwazyjne (49 i 25 igieł) oraz nieinwazyjna (64 piny). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie urządzenia

Jest kilkunastu producentów urządzeń. Większość urządzeń ma głowice o ustalonej długości igieł. Natomiast, prym wiodą urządzenia automatycznie sterowane z płynną regulacją długości igieł. Do czołowych należy MEDFrax, bowiem jako jedyne posiada obie funkcje: mikroigłową i nieinwazyjną (matrycową). Ponadto urządzenie MEDFrax ma bardzo dużą moc fali, regulację natężenia, szerokości impulsu i tryb automatyczny, a wszystkie ustawienia reguluje się na pulpicie urządzenia. Dzięki tym ustawieniom jest uznawane za najbardziej precyzyjne i wszechstronne automatyczne urządzenie w swojej klasie.

Efekty uzyskane po zabiegu

Przez zastosowanie nakłuwania energia prądowo-cieplna RF może być rozprowadzana jedynie wewnątrz skóry właściwej na głębokościach odpowiadających długościom wkłutych igieł z bardzo niewielkim działaniem na naskórek. Jeżeli pojawią się mikro nakłucia, co jest rzadkością, pozostaną widoczne jedynie kilka lub kilkanaście godzin. Grubość igieł (zwykle 0,15-0,3 mm) nie powoduje widocznych ani trwałych śladów na skórze.

 

Działanieefekcie nieinwazyjnego zabiegu widać delikatne zaczerwienie naskórka w postaci siateczki bardzo podobnej do efektu po zabiegu lasera frakcyjnego. Przy czym istnieje bardzo małe ryzyko jakichkolwiek skutków ubocznych bowiem niemal cała energia rozchodzi się wewnątrz skóry właściwej, działając jedynie na kolagen i elastynę. Może się pojawić zaczerwienienie, które znika w przeciągu 1-2 dni oraz obrzęk skóry, która również znika najpóźniej na drugi dzień. W porównaniu do zabiegu lasera frakcyjnego nie istnieje ryzyko powinowactwa z melaniną, więc nie pojawią się żadne przebarwienia, hipo- lub hiper-pigmentacje. Efekt cieplny jest zdecydowanie niższy niż w laserze. RF na ułamek sekundy emituje ciepło 58-85 °C (efekt koagulacji i denaturacji białka), ale w przeważającej części w skórze właściwej. W przeciwieństwie do lasera nie istnieje zjawisko waporyzacji (odparowania) na naskórku przy tworzeniu spotów (dziurek). Urządzenie daje naturalny efekt silnej, kompleksowej regeneracji skóry widoczny już po pierwszym zabiegu, który można bezpiecznie wykonać niezależnie od pory roku i karnacji.

Energia

 

Zwęglenie (powyżej 200 st. C)

Waporyzacja (odparowanie) (powyżej 100 st. C)

Koagulacja (58 do 85 st. C)

Denaturacja białka (powyżej 40 st. C)

 

 

img_prod4

 

Waporyzacja (odparowanie) (powyżej 100 st. C)Energia igieł RF

Necrosis i koagulacja (58-85 st. C)

Denaturacja białka (powyżej 60 st. C)

Foto-biomodulacja (poniżej 40 st. C)

 

 

 

Uwagi dotyczące wykonywania zabiegu

Przed zabiegiem powinno się nałożyć maść znieczulającą Emla lub podobną. Zabieg może być wykonany na całą twarz, dodatkowo na szyi i dekolcie. Następnie można powtórzyć przyłożenie drugi a nawet trzeci raz na obszary większych zmian skórnych (atrofie, bruzdy, zmarszczki). 

Z czym można łączyć zabieg?

Toksynę botulinową lub inne iniekcje preparatu bio-zgodnego (np. kwas hialuronowy czy hydroxyapatyt) mogą być wykonane nawet na jednej wizycie, ale po zabiegu RF. Natomiast, jeśli wcześniej była wstykiwana botulina czy iniekcje minerałów, należy prze pół roku używać igły o długości maximum 0,5 mm, aby nie zaburzać rezultatów. Najkorzystniejsza implementacja powyższych materiałów powinna być wykonana po ok. 3 tygodniach do 1-go miesiąca ze względu na utrwalenie efektów zabiegowych.

W trakcie pracy nad wybraną częścią ciała lub twarzy można a nawet powinno się powtórzyć przyłożenie głowicy 2- lub gdzieniegdzie 3-krotnie w celu pogłębienia efektu. Szczególnie, jeśli problem jest większy w przypadku atrofii skórnych lub głębokich zmarszczek.

Co należy czynić po zabiegu?

Silne schłodzenie jest konieczne, a następnie nawilżenie preparatami również o właściwościach chłodzących, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Można chłodzić obszar zabiegowy w trakcie zabiegu, a następnie po całym zabiegu. Po zabiegu może wystąpić opuchnięcie (edema), które powinno ustąpić po 1-2 dniach. W niektórych ośrodkach klinicznych nie zaleca się chłodzenia (jest to uzależnione od indywidualnej tolerancji bólu przez pacjenta).

Czego należy unikać po zabiegu?

Opalanie: jak ustąpi zaczerwienienie i opuchlizna (edema), należy jeszcze odczekać 2 tygodnie, aby skóra się zregenerowała i odpoczęła. Przez ten czas należy stosować filtr przeciwsłoneczny.

Częstotliwość zabiegów

Generalnie, nie powinno się wykonywać zabiegu wcześniej niż po miesiącu. Ilość wykonanych zabiegów zależy od indywidualnej diagnozy wykonującego zabiegi, ale z reguły wynosi 3-4. Po tej serii można wykonywać zabiegi raz na kwartał lub co pół roku w celu zintensyfikowania efektów terapeutycznych.

Wskazania – zakres zabiegów

  • Zmarszczki i drobne linie (również w trudno dostępnych miejscach: warga górna, pod oczami, powieki)
  • Powierzchowne blizny
  • Powiększone pory
  • Przebarwienia, hiper- lub hipo-pigmentacja
  • Skóra po-trądzikowa i atroficzna
  • Małe napięcie skóry
  • Skóra zwiotczała
  • Trądzik
  • Kuperoza
  • Rozstępy
  • Ujędrnianie zwiotczałej skóry brzucha (np. po ciąży lub intensywnym odchudzaniu)
  • Leczenie nadpotliwości

Efekty

  • Ujędrnienie i uelastycznienie skóry
  • Przyrost kolagenu
  • Przywrócenie kolorytu i blasku
  • Rozjaśnienie
  • Wyrównanie atrofii i blizn powierzchownych
  • Wygładzenie zmarszczek i drobnych linii
  • Odmłodzenie
  • Nawilżenie

Przeciwwskazania

  • Ciąża, karmienie piersią
  • Epilepsja
  • Choroby nowotworowe
  • Metalowe, silnikowe implanty bezpośrednio w miejscu zabiegu, rozrusznik serca
  • Problemy dermatologiczne skóry (np. aktywny stan zapalny)
  • Choroby układu krążenia np. zakrzepica, hemofilia lub czasowa niska krzepliwość krwi, nadciśnienie, żylaki (w miejscu zabiegu)
  • Choroby autoimmunologiczne (ostrożnie przy świądzie skóry niezidentyfikowanego pochodzenia, np. azs czy nadwrażliwości i innych alergiach).
  • Skłonność do bliznowacenia
  • Przy skórze naczyniowej, zaleca się stosować mniejsze natężenia i raczej głowicę frakcyjną

Uzyskane rezultaty

Atrofie i telangiektazje

Atrofie po-trądzikowe oraz telangiektazje

Przebarwienia i drobne linie

Przebarwienia i drobne zmarszczki

Zmarszczki i przebarwienia

Trądzik i przebarwienia

Zmarszczki i trądzikZmarszczki i przebarwienia

416185580_195

Zmarszczki, trądzik, kuperoza, atrofie po-trądzikowe lub po ospie

C Copyrights. Własność firmy Interpromed. Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie całości lub fragmentów informacji zawartych w witrynie bez udokumentowanej zgody firmy INTERPROMED będzie pogwałceniem ustawy o prawie autorskim.