Medycyna estetyczna cały czas pracuje nad wynalezieniem nowych urządzeń i rozwiązań do nieinwazyjnych lub mało inwazyjnych zabiegów dających coraz lepsze efekty. W wyniku tej pracy została stworzona koncepcja połączenia radiofrekwencji z frakcyjnym mikronakłuwaniem (THERMAGE oraz MICRONEEDLE STAMP) do nieoperacyjnego liftingu twarzy (MFRF – MINIMALY FRACTIONAL RADIO FREQUENCY). Ta koncepcja pozwala na rozwiązanie wielu problemów skóry i naskórka. Niektórzy producenci piszą, że mają „jedyne” lub „piersze na świecie” urządzenie tego typu. Chwyty marketingowe mają na celu manipulowanie klientem, natomiast producentów i urządzeń jest dużo. Generalnie, chodzi o działanie jednocześnie na naskórek oraz głębokie warstwy skóry, oferując istotną poprawę w zakresie jędrności i napięcia skóry, likwidację zmarszczek, blizn i rozstępów, wyrównanie powierzchni i poprawę kolorytu skóry. Wykorzystuje się prąd RF bipolarny, działający sub-ablacyjnie, umożliwiający wykonanie skutecznych i bezpiecznych zabiegów ablacyjnych i semi ablacyjnych, przy których nie występuje ryzyko poparzeń oraz przebarwień powszechnie występujących przy zabiegach laserowych. 

Na czym polega zabieg

PokazJeden zabieg został nazwany nieinwazyjnym i działa przy użyciu Frakcyjnej RF (FRACTIONAL RF) lub inaczej matrycowej (Matrix). Działają tu głowice z pozłacanymi dotykowymi pinami lub gładką siateczkowatą powierzchnią i ma tu zastosowanie RF monopolarnej. Drugi zabieg jest Mikroigłowy, nazwany inwazyjnym, bowiem wykonuje się go przy użyciu głowic z igłami o różnych długościach: od 0,5 mm do 3,5 mm. Głowice mogą mieć różny obszar zabiegowy, np.: 1, 2, lub 3 cm2 oraz 25 (5×5), 36 (6×6), 49 (7×7), 64 (8×8), 81 (9×9) pinów lub igieł. W obu zabiegach, mikroigłowym i frakcyjnym powinno się wykorzystywać RF bipolarne, w którym impuls elektryczny przebiega pomiędzy igłami lub pinami. (Poniższe zdjęcia pokazują takie głowice: mikroigłową i nieinwazyjną o powierzchni 1 cm2.) Nowocześniejsze urządzenia posiadają płynną regulację głębokości igieł, regulowaną manualnie w głowicy lub cyfrowo na monitorze sterującym. W tych ostatnich jest jeden rodzaj igieł, np. 3,5 mm i możliwość regulacji głębokości nakłuwania od 0,5 mm do 3,5 mm. 

Jakie urządzenia

Jest kilkunastu producentów urządzeń. Większość urządzeń ma głowice o ustalonej długości igieł. Natomiast, prym wiodą urządzenia automatycznie sterowane z płynną regulacją długości igieł. Do czołowych należy MEDFrax, bowiem jako jedyne posiada obie funkcje: mikroigłową i nieinwazyjną (matrycową). 

560078964_110

Efekty uzyskane po zabiegu

Przez zastosowanie nakłuwania energia prądowo-cieplna RF może być rozprowadzana jedynie wewnątrz skóry właściwej na głębokościach odpowiadających długościom wkłutych igieł. Jeżeli pojawią się mikro nakłucia, co jest rzadkością, pozostaną widoczne jedynie kilka lub kilkanaście godzin. Cienkość igieł (zwykle 0,15-0,3 mm) nie powoduje widocznych ani trwałych śladów na skórze.

 

Działanieefekcie nieinwazyjnego zabiegu widać delikatne zaczerwienie naskórka w postaci siateczki bardzo podobnej do efektu po zabiegu lasera frakcyjnego. Natomiast przy użyciu mikro-igieł, mikro-nakłucia są niemal niewidoczne. Podczas zabiegu z mikronakłuwaniem istnieje bardzo małe ryzyko jakichkolwiek skutków ubocznych, bowiem niemal cała energia rozchodzi się wewnątrz skóry właściwej, działając jedynie na kolagen i elastynę. Może się pojawić zaczerwienienie, które znika w przeciągu 1-2 dni oraz edema skóry, która również znika najpóźniej na drugi dzień. W porównaniu do zabiegu lasera frakcyjnego nie istnieje ryzyko powinowactwa z melaniną, więc nie pojawią się żadne przebarwienia, hipo- lub hiper-pigmentacje. Efekt cieplny jest zdecydowanie niższy niż w laserze. RF na ułamek sekundy emituje ciepło 58-85 °C (efekt koagulacji i denaturacji białka), ale w przeważającej części w skórze właściwej. W przeciwieństwie do lasera nie istnieje zjawisko waporyzacji (odparowania) na naskórku przy tworzeniu spotów (dziurek). Urządzenie daje naturalny efekt silnej, kompleksowej regeneracji skóry widoczny już po pierwszym zabiegu, który można bezpiecznie wykonać niezależnie od pory roku i karnacji.

Energia

 

Zwęglenie (powyżej 200 st. C)

Waporyzacja (odparowanie) (powyżej 100 st. C)

Koagulacja (58 do 85 st. C)

Denaturacja białka (powyżej 40 st. C)

 

 

img_prod4

 

Waporyzacja (odparowanie) (powyżej 100 st. C)Energia igieł RF

Necrosis i koagulacja (58-85 st. C)

Denaturacja białka (powyżej 60 st. C)

Foto-biomodulacja (poniżej 40 st. C)

 

 

 

Uwagi dotyczące wykonywania zabiegu

Przed zabiegiem powinno się nałożyć maść znieczulającą Emla lub lidokainę. Każdy zabieg powinien być wykonany na całą twarz, szyję i dekolt. Można powtórzyć zabieg podczas jednej sesji i ewentualnie powtórzyć trzeci raz na obszary większych zmian skórnych. 

Z czym można łączyć zabieg

Botulinę lub inne iniekcje preparatu biozgodnego (np. kwas hialuronowy) mogą być wykonane nawet na jednej wizycie, ale po zabiegu. Natomiast, jeśli wcześniej była wstrzykiwana botulina czy iniekcje minerałów, należy prze pół roku używać igły o długości maximum 0,5 mm, aby nie zaburzać rezultatów. 

W trakcie pracy nad wybraną częścią ciała lub twarzy można, a nawet powinno się powtórzyć przyłożenie głowicy 2- lub 3-krotnie w celu pogłębienia efektu. Szczególnie, jeśli problem jest większy w przypadku atrofii skórnych lub głębokich zmarszczek.

Co należy czynić po zabiegu

Silne schłodzenie jest konieczne, a następnie nawilżenie preparatami również o właściwościach chłodzących, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Można chłodzić obszar zabiegowy w trakcie zabiegu, a następnie po całym zabiegu.

Po zabiegu może wystąpić opuchnięcie (edema), które powinno ustąpić po 1-2 dniach. 

Czego należy unikać po zabiegu

Opalanie: jak ustąpi zaczerwienienie i opuchlizna (edema), należy jeszcze odczekać kilka dni aby skóra odpoczęła.

Częstotliwość zabiegów

Generalnie, nie powinno się wykonywać zabiegu wcześniej niż po dwóch tygodniach. Ilość wykonanych zabiegów zależy od indywidualnej diagnozy osoby wykonującego zabiegi ale z reguły wynosi 3-4. Po takiej serii powinno się powtarzać zabieg przynajmniej co dwa miesiące, aby podtrzymać efekt. 

Wskazania – zakres zabiegów

 • Zmarszczki i drobne linie (również w trudno dostępnych miejscach: warga górna, pod oczami)
 • Powierzchowne blizny
 • Powiększone pory
 • Przebarwienia, hiper- lub hipo-pigmentacje
 • Skóra po-trądzikowa
 • Trądzik aktywny
 • Kuperoza
 • Rozstępy (stosuje się najdłuższe igły z możliwych: 2,00 mm do 3,50 mm)
 • Ujędrnianie zwiotczałej skóry brzucha po ciąży
 • Leczenie nadpotliwości

Efekty

 • Ujędrnienie skóry
 • Uelastycznienie skóry
 • Przyrost kolagenu
 • Odmłodzenie
 • Wygładzenie
 • Przywrócenie kolorytu i blasku
 • Rozjaśnienie
 • Wyrównanie atrofii i blizn powierzchownych
 • Wygładzenie zmarszczek i drobnych linii
 • Nawilżenie

Przeciwwskazania

 • Ciąża, karmienie piersią
 • Epilepsja
 • Choroby nowotworowe
 • Metalowe, silnikowe implanty bezpośrednio w miejscu zabiegu, rozrusznik serca
 • Problemy dermatologiczne skóry
 • Choroby układu krążenia np. zakrzepica, hemofilia lub czasowa  niska krzepliwość krwi, nadciśnienie, żylaki (w miejscu zabiegu)
 • Choroby autoimmunologiczne (ostrożnie przy swędzeniach skóry niezidentyfikowanego pochodzenia, azs, alergiach).

Uzyskane rezultaty

Atrofie i telangiektazje

Atrofie po-trądzikowe oraz telangiektazje

Przebarwienia i drobne linie

Przebarwienia i drobne zmarszczki

Zmarszczki i przebarwienia

Trądzik i przebarwienia

Zmarszczki i trądzikZmarszczki i trądzik aktywny

416185580_195

Zmarszczki, trądzik, kuperoza, atrofie po-trądzikowe lub po ospie

? Copyrights. Własność firmy Interpromed. Wszelkie prawa zastrzeżone. Udostępnianie całości lub fragmentów informacji zawartych w witrynie bez udokumentowanej zgody firmy INTERPROMED będzie pogwałceniem ustawy o prawie autorskim.